انتخاب برگه
دکتر پرنیا 4 عمل بینی 4 جراحی بینی در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی بینی در دوران بارداری

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

سوال برخی افراد این است که آیا می توان در زمان بارداری عمل زیبایی بینی را انجام داد یا خیر، در پاسخ باید خاطر نشان کرد که نه تنها عمل جراحی بینی بلکه هر نوع عملی که نیاز به بیهوشی کامل دارد برای مادران باردار امکان پذیر نیست. در واقع عمل جراحی برای زنان باردار ممنوع است. هرگونه ماده ی بی حسی و حتی مصرف مسکن ها در دوران بارداری می تواند بر سلامت جنین تاثیر مستقیم بگذارد. برای مثال مصرف مسکن هایی مانند ژلوفن می تواند در جنین سندروم داون را ایجاد کند. بنابراین گرفتن بی حسی و یا بیهوشی برای مادران باردار قدغن می باشد. در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی در رابطه با جراحی بینی و بارداری در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

بارداری و جراحی بینی

در این مقاله می خواهیم پاسخ به این سوال مهم را که جراحی بینی در دوران بارداری برای مادر امکان پذیر است یا خیر صحبت کنیم. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم انجام هرگونه جراحی زیبایی بری خانم های باردار ممنوع می باشد زیرا مصرف داروهای بیهوشی تاثیر به شدت بدی بر روی جنین می گذارد و همین موضوع می تواند سلامت کودک را به خطر بی اندازد. در حالت کلی به خانم های بارداری که قصد انجام عمل زیبایی بینی خود را دارند توصیه می شود که زمان انجام آن را به 2 ماه پس از زایمان منتقل کند.

بارداری و جراحی بینی

یکی از مواردی که برای انجام عمل زیبایی جراح بسیار آن توجه می کند نتیجه تست بیمار برای حاملگی است. در صورتی که جواب تست فرد مثبت باشد جراح به او اجازه انجام عمل را نمی دهد.

چه مدت زمان پس از زایمان می توان جراحی زیبایی بینی را انجام داد؟

حال که متوجه شدیم در دوران بارداری مادر اجازه انجام جراحی زیبایی بینی را ندارد این سوال به وجود می آید که چه مدت زمان پس از زایمان می توان جراحی زیبایی بینی را انجام داد. کم ترین زمانی که پس از انجام عمل مادر می تواند جراحی بینی را انجام دهد 2 ماه است. پس از انجام عمل بینی مادر باید حواسش باشد که تا 12ساعت بعد اجازه شیر دادن به کودک خود را ندارد. زیرا تا اون زمان هنوز اثرات داروهای بیهوشی در خون مادر وجود دارد و این برای کودک ضرر دارد.

همچنین افرادی که تصمیم به بارداری دارند حداقل اکثر باید 1 ماه قبل از بارداری اقدام به انجام جراحی کنند. اما توصیه می شود که تا 1 سال صبر شود و پس از آن اقدام به انجام عمل جراحی بینی کند.

جراحی بینی در دوران شیردهی مادر

همه افرادی که در دوران شیردهی عمل بینی انجام می دهند نگران تاثیر دروی بیهوشی بر روی کودکان خود از طریق شیر هستند. اما نکته مهمی که باید بدانید این است که تاثیر داروی بیهوشی پس از 12 ساعت از بین می رود و پس از آن مشکلی برای شیردهی به کودک وجود ندارد و مادر با خیال راحت می تواند به فرزند خود شیر دهد.

خطرات جراحی بینی در دوران بارداری

همانطور که تا الان متوجه آن شده اید جراحی بینی در دوران بارداری خطرات و عوارض خیلی بدی دارد پس بنابراین انجام جراحی بینی در دوران بارداری ممنوع است. لازم به ذکر است نه تنها جراحی زیبایی بینی بلکه هرگونه جراحی ای برای مادر باردار خطرناک است. همچنین از عوارض جبران ناپذیر این عمل در دوران بارداری می توان به تاثیرات بد داروی بیهوشی بر روی جنین، از بین رفتن حس بویایی, درد، ورم و … اشاره کرد. اما در حالت کلی باید بدانید که اگر این توسط بهترین متخصص پلاستیک انجام شود احتمال بروز عوارض بر روی فرد به حداقل می رسد.

خطرات جراحی بینی در دوران بارداری

آیا بارداری بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

همچنین برای بعضی افراد این سوال پیش می آید که جراحی بینی پس از بارداری چه میزان خطرناک است. برای دانستن این سوال لازم است بدانید که مادر به مدت 2 ماه پس از زایمان می تواند جراحی بینی را انجام دهد و مشکلی نه اون و نه فرزندش را تهدید نمی کند. اما با توجه به نظریات پزشکان به افراد توصیه می شود که جراحی بینی را به بعد از دوران شیردهی منتقل کنند.

عوارض بیهوشی عمومی

از جمله ی خطرات دیگر بیهوشی عمومی برای مادران باردار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تهوع و استفراغ

لرز

گلودرد

نکته ی مهم در مورد بیهوشی عمومی آن است که تنفس فرد در این نوع از بیهوشی متوقف می شود و به همین دلیل درون نای بیمار لوله ای وارد می شود تا بیمار بتواند با کمک دستگاه به تنفس ادامه دهد. در مورد مادران باردار این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد. از سمت دیگر استفاده از داروهای بیهوشی به دلیل آن که وارد خون مادر می شود می تواند تاثیر مستقیم بر جنین داشته و باعث شود که جنین در معرض خطر قرار بگیرد.

افتادگی بینی بعد از بارداری

از جمله ی مواردی که برای خانم ها اهمیت بسیار زیادی دارد این است که آیا بعد از بارداری احتمال افتادگی بینی جراحی شده وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر، پس از بارداری به هیچ عنوان این اتفاق نخواهد افتاد و جای هیچ نگرانی ای وجود ندارد اما باید دانست که در طول دوره ی بارداری افرادی که جراحی بینی انجام دادند نیز مانند هر فرد دیگری ممکن است دچار بزرگ شدن بینی شوند که بعد از اتمام این دوره این تورم از بین می رود و بینی به شکل قبلی خود باز خواهد گشت.

نکته ی قابل توجه این است که تورم ناشی از بارداری موجب گرفتگی بینی می‌شود، بنابراین ممکن است بیمارانی که عمل بینی انجام داده‌اند با تورم داخل بینی مشکل تنفسی بیشتر ‌شود.

برای بهترشدن نتیجه جراحی به نکات زیر توجه کنید:

  • بهتر است خانم‌هایی که قصد جراحی بینی دارند قبل از هر اقدامی از باردار نبودن خود مطمئن شوند.
  • در صورت شک داشتن، حتما تست بارداری ( بتا و یا آزمایش خون ) دهید تا با خیال راحت عمل بینی خود را انجام دهید.
  • افرادی که زایمان کردند، بعد از گذشت 4 ماه می‌توانند عمل بینی را انجام دهند.

سوالات متداول

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 16 =