انتخاب برگه
دکتر پرنیا 4 عمل بینی 4 اصلاح شاخک های بینی
مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

اصلاح شاخک های بینی

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

اصلاح شاخک های بینی

اصلاح شاخک ها بینی بدلیل اینکه شاخک های بینی وظایف مهمی را بر عهده دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. شاخک های بینی مانند یک توربین در بینی عمل می کنند و مسئول تعدیل جریان ها و مرطوب سازی هوای تنفسی را دارند. در برخی موارد ممکن است شاخک های بینی رشد زیادی داشته باشند به نحوی که فضای داخلی بینی را محدود می کنند و در نتیجه فرد با مشکل تنفسی روبرو می شود. شاخک های بینی به 3 دسته شاخک های فوقانی، شاخک های میانی و شاخک های تحتانی تقسیم می شوند. شاخک های تحتانی در تیغه بینی بینی واقع شده اند و دو حفره بینی را از هم جدا می کنند. شاخک های میانی مابین شاخک های فوقانی و تحتانی واقع شده اند و شاخک های فوقانی شاخکی است بسیار کوچک که در بالای دو شاخک دیگر واقع شده اند.

جراحی شاخک های بینی

پولیپ بینی، تغییرات هورمونی آلرژی و سرما خوردگی از عوامل زمینه ساز بزرگی شاخک ها هستند. افرادی که تیغه میانی بینی ان ها دچار انحراف می باشد اغلب مشکل بزرگی شاخک های بینی دارند که این امر موجب می شود فرد مشکل تنفسی داشته باشد.

نشانه بزرگی شاخک های بینی

مشکل تنفسی

گرفتگی بینی

خون دماغ شدن مکرر

خروپف کردن و خرناس کشیدن در هنگام خواب

عفونت های مکرر سینوسی

درمان بزرگی شاخک های بینی

زمانی که میزان بزرگی شاخک ها زیاد نباشد داروهای ضد احتقان برای درمان بزرگی شاخک های بینی تجویز می شود که بیمار باید بطور مرتب ان ها را مصرف کند. اما در صورتی که بزرگی شاخک های بینی بسیار زیاد باشد و بیمار با مشکلات تنفسی شدید مواجه باشد روش های جراحی بینی توصیه می شود تا توسط جراحی بینی اندازه شاخک ها کاهش یابد و مشکلات تنفسی بیمار رفع شود. یکی از روش های جراحی بینی  برای اصلاح شاخک های بینی این است که قسمت کوچکی از شاخک ها بریده شود به صورتی که مقدار مژک های برداشته شده زیاد نباشد.

یکی دیگر از روش های جراحی بینی برای اصلاح شاخک های بینی  کاهش زیر مخاطی شاخک ها می باشد که در این روش جراح یک برشی را ایجاد می کند و پوست شاخک ها را بالا می کشد و بعد از ان شاخک ها از تیغه میانی بینی دورتر می شوند و در این روش استخوان اضافی حذف می شود. جراحی شاخک های بینی بسیار حساس است و باید فقط  در این جراحی که به منظور اصلاح شاخک های بینی انجام می شود قسمت استخوان آن برداشته شود و مخاط پوشاننده آن حفظ شود .در صورتی که بزرگی شاخک های بینی بدلیل انحراف تیغه میانی بینی باشد در این صورت جراحی انحراف بینی توصیه می شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر رفیع پرنیا فوق تخصص جراحی پلاستیک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 18 =