انتخاب برگه
دکتر پرنیا 4 عمل بینی 4 هرآنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانید
مدت زمان مطالعه 14 دقیقه

هرآنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانید

مدت زمان مطالعه 14 دقیقه

یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی که از گذشته تا کنون بین افراد رایج بوده است جراحی زیبایی بینی است. نتیجه جراحی زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع بینی، مدل انجام جراحی بینی و … . روش های نوینی برای انجام عمل بینی وجود دارد که امروزه بهترین جراحان پلاستیک آن ها را انجام می دهند. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کامل تری در رابطه با جراحی زیبایی بینی در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، یک جراحی بسیار حساس و ظریف است، زیرا ساختار کلی بینی در آن تغییر می کند. البته ممکن است یک بینی نیازی به تغییرات بسیار زیاد نداشته باشد و تنها برای مختصر تغییراتی این اقدام برروی آن انجام شود. جراحی بینی باعث تغییر فرم و حالت کلی غضروف ها می شود و بینی از نظر علم زیبایی شناسی مورد بررسی و معاینه قرار می گیرد و طبق اصول جراحی پلاستیک، تغییر داده خواهد شد.

ویژگی های بهترین جراح بینی

پیش از هر چیز انتخاب جراح بینی مناسب برای عمل بینی مهم می باشد، بنابراین توصیه می شود جراحی را انتخاب کنید که :

 • شناخت کافی به نوع و جنس بینی داشته باشد
 • تجربه کافی برای شناسایی مشکلات و رفع آن ها داشته باشد
 • بتواند با توجه به فرم صورت تغییرات لازم را اعمال کند
 • تجربه و تبحر کافی برای زیبایی چهره ی شما را داشته باشد
 • با دقت و ظرافت جراحی را انجام دهد
 • به تمامی موارد و مشکلات تنفسی واقف باشد و بعد از جراحی مشکلات تنفسی را به خوبی از بین ببرد .
 • بتواند نتیجه ای که مد نظر شماست را ارائه نماید .
 • جراح نیاز دارد تا شما را از نظر علم زیبایی شناسی بررسی نماید ، در علم زیبایی شناسی نیاز است تا هماهنگی تمامی اعضای صورت شما مورد معاینه و بررسی قرار بگیرد.
 • جراح بینی باید بتواند با دقت و مهارت و تجربه ی کافی در زمینه جراحی بینی ، نسبت به عواملی که در زیبایی شما تاثیر می گذارند تصمیمات لازم را بگیرد، این کار نیاز به شناخت بافت بینی و معاینه ی دقیق از جانب جراح دارد.
عمل بینی

مواردی که باید مورد معاینه و بررسی قرار بگیرند، جراحی بینی باید طبق اصول زیبایی شناسی جراحی بینی انجام شود تا همه ی تغییرات نسبت به فرم صورت و حالت بینی مد نظر قرار بگیرد. به عنوان مثال برای انجام جراحی بینی موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • بررسی نمای رو برو: در این معاینه بینى باید در یک پنجم میانی قرار داشته باشد.
 • بررسی تقارن بينى با صورت: در این معاینه  هیچ گونه انحراف در بینی و لب ها وجود نداشته باشد.
 • بررسی خط زيبايى بينى: در این معاینه خطی که از زیر ابرو ها تا نوک بینی کشیده می شود باید بدون شکستگی و صاف باشد و در واقع در نمای روبه رو باید بینی صاف و بدون انحراف باشد.
 • بررسی طول بینی ایده آل: در این معاینه در حالت کلی اندازه طول بینی در نمای کلی باید برابر با اندازه محل تماس لب ها تا چانه باشد.
 • بررسی نوک بينى: در این معاینه نوک بینی باید شبیه به یک لوزی باشد.
 • بررسی پهناى استخوان بينى: در این معاینه در یک حالت استاندارد اندازه پهنای استخوان بینی حدود ٨٠ درصد پهنای پایه بینی است.
 • بررسی پره هاى بينى: در این معاینه باید استاندارد باشد و به سمت کنار و اطراف کشیده شده باشد، همچنین سوراخ های بینی باید یکسان و هماهنگ باشد.

انواع بینی

شناخت دقیق نوع بینی نیز مهم است ، در حالت کلی بینی ها به چند نوع تقسیم می شوند :

بینی های استخوانی

این نوع بینی بسیار محکم بوده و غضروف های خوبی برای تغییر دارد . بینی های فانتزی بعد از عمل  اغلب جزو این دسته از بینی ها هستند .

روش جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی دارای نتایج  بسیار ایده ال و زیبا هستند. همانطور که بیان شد بینی های استخوانی  غضروف های محکمی داشته و استخوان آن را می توان به راحتی تغییر داد. این نوع بینی برای افرادی که تمایل به داشتن بینی های عروسکی هستند ایده ال است. زیرا علاوه بر غضروف های سفت پوست نازک و خوبی برای تغییر دارند.

جراحی بینی استخوانی

اصلاح معایب و رفع قوز بینی و انحرافات  در طی جراحی بینی استخوانی، امکان پذیر است. البته یک مبحث بسیار مهم در این بین وجود دارد و آن  دقت در نحوه ی جراحی و تجربه ی جراح در این زمینه است؛ به همین جهت است که انتخاب جراح برای بینی دارای اهمیت ویژه ای می باشد .

معایب بینی استخوانی و مواردی که باید حین جراحی رفع شوند شامل موارد زیر هستند:

 •    رفع انحراف بینی
 •    رفع شکستگی بینی
 •    رفع قوز روی بینی
 •    رفع انحرافات موجود در استخوان بینی
 •    رفع پلیپ یا گرفتگی بینی
 •    سایر مشکلات بینی

بینی گوشتی

بینی های گوشتی؛ گوشت و پوست ضخیمی دارند و نتیجه ی جراحی آنها، می تواند یک بینی طبیعی باشد .

 روش جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی بسیار ظریف بوده و جراح با دقتی را می طلبد. از این رو باید جراح به اقداماتی نظیر تقویت غضروف ها در عمل بینی بپردازد. این کار باعث می شود تا شما به راحتی بتوانید از نتیجه ی بینی خود راضی باشید. البته تقویت غضروف ها در بینی های گوشتی بسیار سخت است و نیاز به تجربه و تبحر جراح در پیوند های غضروف دارد .

زمانی که غضروف های ضعیف، تقویت می شوند، در واقع بینی شما برای فرم دادن و تغییرات آمادگی بسیار زیادی بدست می آورد. از طرفی تغییرات ایجاد شده حین جراحی بعد از عمل زیبایی به خوبی نمایان می شود .
این نوع بینی بعد از تقویت غضروفی دچار افتادگی نخواهد شد و مشکلات تنفسی و ظاهری در فرد ایجاد نمی کند. به یاد داشته باشید که  تمامی موارد یاد شده در گرو انتخاب صحیح و اصولی و بادقت جراح می باشد. بنابراین در انتخاب جراح دقت کافی را داشته باشید تا از میزان بالایی از رضایت بعد از جراحی بهره مند شوید .

بینی های عقابی

این دسته از بینی ها دارای قوز های برآمده و بزرگی هستند که نیاز به از بین بردن دارند. بینی های عقابی در واقع، از انواع بینی های استخوانی بوده و پروسه جراحی آن ها مشابه است.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

هرچند که جراحی بینی در بسیاری از موارد برای رفع مشکلات ظاهری کاربرد دارد، اما ممکن است فرد در اثر بروز مشکلات تنفسی و نیز رفع معایب آزاردهنده به جراحی بینی روی بیاورد . به طور کلی می توان برخی موارد را نام برد که موقعیت های مناسبی برای جراحی بینی محسوب می شوند:

 • جراحی بینی برای افرادی که دارای قوز های بزرگ و برآمده برروی بینی هستند مناسب است .
 • جراحی بینی برای افرادی که دچار انحراف بینی هستند توصیه می شود
 • افرادی که دچار پلیپ بینی و گرفتگی های شدید هستند گزینه های خوبی برای جراحی بینی هستند
 • افرادی که بینی های آنها شکسته است و یا اینکه بر اثر سانحه بینی آن ها دچار تخریب شده است نیز به جراحی پلاستیک بینی نیاز دارد
 • در برخی موارد نیز عدم قرینگی سوراخ های بینی و نیز عدم تطابق بین دو طرف بینی می تواند عاملی برای جراحی محسوب شود .
 • بروز مشکلات تنفسی در بینی و تنفس های مشکل نیاز به جراحی دارد .
 • سایر موارد تخصصی

 سن مناسب جراحی بینی

بسیاری از مراجعه کنندگان راغب به دانستن اطلاعاتی در رابطه با سن مناسب جراحی بینی هستند. دقت داشته باشید که جراحی بینی با توجه به فرم و قرار گری استخوان های صورت و غضروف های مربوط در نظر گرفته می شود. بنابراین نیاز است تا فردی که تمایل به جراحی زیبایی بینی دارد کاملا بالغ باشد. این به این معناست که باید استخوان های صورت بیمار دوره ی رشد را تکمیل کرده باشد و بعد از آن دچار تغییرات جدی نشود .

جراحی بینی در سنین پایین منجر به تغییر در ساختار کلی بینی می شود، معمولا در دوره ی بلوغ استخوان های صورت و بدن بزرگ تر می شوند و در واقع هم زمان با ورود به دوره ی بلوغ رشد استخوانی آغاز می شود، به همین جهت نیز توصیه می شود که جراحی بعد از پایان بلوغ انجام شود که استخوان های صورت و فک تغییرات چشمگیری نداشته باشند.

اگر تصمیم به جراحی بینی دارید باید بدانید که این عمل زیبایی برای خانم های بالای ۱۶ سال مجاز بوده و هیچ گونه مشکلی برای آن ها به وجود نمی آورد ممکن است شنیده باشید که سن مناسب جراحی برای افراد ۱۸ سالگی است اما این امر تنها برای آقایان محدود است. بنابراین حد اقل سن مناسب برای جراحی در جوانان ۱۶ سالگی برای خانم ها و ۱۸ سالگی برای آقایان است.

آزمایش های لازم برای جراحی بینی

انجام آزمایش خون  CT , BT,PTT,PT  نیاز است البته به جز این موارد نیاز به تهیه یک سی تی اسکن از بینی است. این آزمایش برای افرادی مورد نیاز است که بینی آن ها علاوه بر مشکلات ظاهری، دارای معضلات دیگری هم چون پولیپ و یا گرفتگی بینی هستند، از این رو پزشک درخواست می کند که یک نسخه سی تی اسکن از بینی به همراه داشته باشید. بررسی سینوس های درون بینی و نیز باطن بینی میتواند کمک بزرگی به جراح برای رفع مشکلات آن بنماید .
بسیاری از جراحان از عکس های گرفته شده قبل از عمل بینی استفاده میکنند و ایرادات بینی را با آن ها می سنجند. اما سی تی اسکن دقت جراح را در عمل بینی بالا برده و میتواند بهترین نتیجه ی ممکن را به شما ارائه کند. تصاویر گرفته شده از بینی بیمار در حالت های مختلفی گرفته می شوند تا پزشک بتواند به راحتی تصاویر تمام رخ و نیم رخ را از یکدیگر تشخیص دهد و متوجه تغییرات لازم در رابطه با استخوان وغضروف بینی بشود.

مصرف داروها قبل از جراحی زیبایی بینی

اگر بیمار هستید و داروهای خاص مصرف می کنید این مورد را به پزشک جراح اطلاع دهید . به یاد داشته باشید که مصرف سیگار و داروهای ضد انعقاد می تواند در روند جراحی اختلال ایجاد نماید. از این رو توصیه می شود که حتما قبل از جراحی بینی حدود یک یا دو هفته مصرف آن ها را قطع نمایید .
پیشنهاد میشود که از داروهای انعقادی مانند آنتی هیستامین ها جلوگیری نمایید و از حدود دو هفته قبل ازعمل بینی مصرف این دارو را قطع نمایید. همچنین توصیه می شود ده روز قبل از جراحی سیگار و دخانیات مصرف نکنید این مواد باعث می شود تا میزان غلظت خون شما پایین یا بالا شود و این مشکل برای جراح پیش بیاید که خونریزی حین عمل زیاد و کنترل آن دشوار شود.

بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی زیبایی بینی نیاز دارید تا مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید. باید به اندازه کافی استراحت کنید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید. در 24 ساعت اول باید از کمپرس سرد استفاده کنید و از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید. ترجیحا سوپ و مایعات زیادی مصرف کنید و سعی کنید تا برداشتن گچ روی بینی زیاد تحرک نداشته باشید.

جراحی بینی و شغل اشخاص

پس از جراحی بینی اشخاص باید نکات مربوط به جراحی بینی را با دقت انجام دهند تا علاوه بر بهبودی سریع تر، بهترین نتیجه ممکن پس از جراحی بینی را بدست بیاورند. معمولا در 48 ساعت اول پس از جراحی بینی ، در بینی اشخاص پانسمان وجود دارد، پس از 7 روز گچ بینی را جراح بینی بر می دارد، سپس بخیه ها کشیده می شود، تا سه ماه پس از بینی نیاز است که چسب بر روی بینی زده شود.

توصیه می شود اشخاص تا حد ممکن در 7 روز اول استراحت نمایند، بنابراین اگر اشخاصی که شاغل می باشند بهتر است 7 روز را برای جراحی بینی مرخصی بگیرند، زیرا استراحت بیشتر جهت تسریع روند بهبودی بینی پس از جراحی موثر است، البته  با توجه به آسانی و یا دشواری شغل اشخاص این زمان متغییر است.

یک هفته قبل از جراحی بینی

اشخاصی که با ارباب رجوع سرکار ندارند می توانند بعد از گذشت 48 روز به سرکار خود بازگردند، علت این امر عدم نیاز به صحبت های طولانی مدت می باشد زیرا اشخاص باید در یک هفته اول کمتر صحبت کنند.

یک هفته پس از جراحی بینی

اشخاصی که شاغل می باشند میتوانند پس از گذشت 7 روز به سرکار بازگردند و جراحی بینی را انجام دهند ، البته نیاز است علاوه بر چسب زدن بینی به مدت سه ماه، اشخاص در معرض آفتاب شدید قرار نگیرند و یا سر خود را برای مدت طولانی پایین نگه ندارند.

چهارده روز پس از جراحی بینی

اشخاصی که بنا به شغلی که دارند نیاز است در معرض آفتاب قرار گیرند بهتر است تا بهبودی کامل کبودی ها در منزل استراحت نمایند، همچنین این اشخاص تا حد ممکن بهتر است در زمان کار از کلاه آفتابی استفاده نمایند تا بینی در معرض نور مستقیم آفتاب نباشد، در غیر این صورت بینی آن ها به دلیل در معرض قرار گرفتن آفتاب مستقیم دچار تورم شدید می شود و روند بهبودی با اختلال همراه می گردد.

یک ماه الی سه ماه پس از جراحی بینی

اشخاصی که شغل و حرفه آنها حساس می باشد به دلیل حساسیت شغلی که دارند و نمی خواهند با چسب بینی در معرض دید قرار گیرند بهتر است پس از اتمام چسب زدن به بینی در معرض دید قرار گیرند.

سوالات متداول

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 4 =