انتخاب برگه
دکتر پرنیا 4 جراحی زیبایی بدن 4 مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

آگاهی داشتن از مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی و رعایت آنها علاوه بر اینکه در مهار و کاهش عوارض بعد از عمل نقش بسیار مهمی دارد، در نتیجه ای هم که در نهایت و بعد از بهبودی کامل نمایان می شود، موثر است. داشتن درد تا چند روز بعد از عمل زیبایی شکم امری عادی و طبیعی بوده که می توانید با انجام مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی میزان آن را کاهش دهید. در ادامه به بررسی مراقبت های عمومی و مهم بعد از ابدومینوپلاستی می پردازیم.

نکات مراقبتی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بلافاصله بعد از ابدومینوپلاستی، بیمار در ابتدا یک احساس ناراحت کننده را مشابه زمانی که عضلات شکم در اثر انجام فعالیت بدنی شدید، دچار انقباض می شوند را تجربه می کند. وجود یک کبودی خفیف تا متوسط پس از جراحی طبیعی است که البته در بیمارانی که عمل لیپوساکشن بر روی آنها انجام شده، ممکن است این کبودی شدیدتر باشد.

شما می توانید  با بهره گیری از داروهای مسکن تجویز شده، شدت درد به وجود آمده را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. ولی لازم است یادآور شویم که هیچ گونه نگرانی در مورد این موارد وجود ندارد. زیرا در حقیقت پاسخ طبیعی بدن به عمل انجام شده است و نشان دهنده تلاش بدن برای ترمیم، بهبود و پذیرش تغییرات ایجاد شده است.

نکاتی که در ادامه آورده ایم، به طور چشمگیری می تواند برای تسکین عارضه های بعد از ابدومینوپلاستی به شما کمک کند:

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی
 • استفاده از گن بعد از این جراحی تا زمان اعلام شده ، موجب کاهش تورم موجود در ناحیه شکم خواهد شد. همچنین به منظور کنترل تورم سعی کنید مصرف نمک را به حداقل برسانید.
 • همانطور که می دانید یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی عدم مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکی می باشد. مصرف دخانیات موجب تنگ شدن عروق خونی شده و روند ترمیم بافت ها را به شدت کاهش می دهد ؛ لذا باید استعمال دخانیات را تا یک ماه پس از جراحی ترک نمایید.
 • توصیه می شود از خوابیدن های پیوسته پرهیز نمایید و سعی کنید پیاده روی های ملایم داشته باشید تا از ریسک بروز لخته شدن خون در پاها پیشگیری نمایید. همچنین نیاز است به هنگام خوابیدن و استراحت نمودن به کمک دو بالش پشت کمر خود ، به حالتی که بدن در وضعیت خمیده باشد بخوابید.
 • داروهای خود را سر وقت و به طور کامل مصرف نمایید.
 • داشتن فعالیت های فیزیکی را تا زمان اعلام شده به تعویق بیندازید.
 • مصرف آب میوه های طبیعی مثل آب آناناس می تواند در روند بهبودی زخم ها موثر باشد.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین ، وارفارین و غیره را تا ۲ هفته اول پس از عمل ترک کنید.
 •  ابدومینوپلاستی در چند روز ابتدایی بعد از عمل ایستادن به صورت کاملا کشیده برای بیمار ناراحت کننده است. بنابراین توصیه آن است که در ۵ روز اول پس از جراحی ،بیماران کمی کمرشان را خم کنند.
 • ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم طبیعی است.با طی شدن دوران نقاهت، بیمار یک هفته بعد قادر خواهد بود که بدون درد، کاملا کشیده بایستد.
 • توصیه آن است که بیماران تا زمان بهبودی کامل از انجام هرگونه فعالیت سنگین بپرهیزند ،انجام کارهای سبک و معمولی مشکلی ایجاد نمی کند.
 • استحمام کردن ۳ روز پس از انجام عمل آبدومینوپلاستی مجاز است .

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکته حائز اهمیت در مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی، نحوه خوابیدن شخص است. از آنجایی که بعد از جراحی ابدومینوپلاستی دو لوله به شکم بیمار برای تخلیه ی مایعات درون شکم وصل است پس نشستن، برخاستن و خوابیدن برای او کار مشکلی است.

عواملی همچون نحوه خوابیدن شخص، سن و وزن بیمار، وضع جسمانی و روحی شخص، میزان رعایت نکات مراقبتی، استراحت کردن و… در مدت زمان بهبودی و نتیجه ی بهتر جراحی تاثیر به سزایی می گذارد و می تواند دوره ی نقاهت بیمار را طولانی تر و یا کوتاه تر کند.

نحوه خوابیدن بعد از این جراحی باید به گونه ای باشد که به شکم تان فشاری وارد نشود. همچنین توصیه می شود که به حالت طاق باز بخوابید، طوری که زانوهایتان کمی خمیده باشد و پشتتان را طوری تنظیم کنید که بدنتان حالت نیمه نشسته داشته باشد.

همچنین باید دقت کنید که هنگام برخاستن و خوابیدن فشاری ناحیه جراحی شده را تهدید نکند. در شب حتما دو طرف خود را با متکا طوری تنظیم کنید که مانع از حرکت کردن شما با طرفین شوند

نکاتی که در نحوه خواب نباید انجام داد

 • به هیچ وجه روی شانه های تان و به پهلو نخوابید.
 • به هیچ وجه به شکم و ناحیه جراحی شده فشار وارد نکنید.
 • به هیچ وجه در محلی نخوابید که امکان وارد شدن ضربه به شما وجود داشته باشد.
 • به صورت کشیده نخوابید.

لازم به ذکر است که خوابیدن کافی بعد از ابدومینوپلاستی به ترمیم بافت ها کمک شایانی می کند؛ اما راه رفتن آرام نیز در منزل توصیه می شود.افراد می توانند بعد از گذشت تقریبا دو ماه زیر نظر پزشک شان به انجام فعالیت های سنگین تر و عادی زندگی برگردند.

یکی از اقداماتی که بیمار باید به عنوان یکی از مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی به درستی آن را انجام دهد، این است که بعد از عمل گن مخصوص بپوشد. این گن با ایجاد فشار یکنواخت بر روی پوست شکم و پهلو باعث سفت شدن پوست می شود و همچنین به بهبود سریع زخم و جلوگیری از ایجاد تورم کمک می کند. این گن ها را باید بین 7 تا 10 هفته بعد از جراحی پوشید.

کلام آخر

نکته حائز اهمیت دیگر بارداری بعد از این جراحی است. از آنجایی که بافت و پوست شکم بیمار در این جراحی برداشته شده و پوست کاملا کشیده می شود برخی از پزشکان بارداری بعد از ابدومینوپلاستی را توصیه نمی کنند بنابراین توصیه می شود در صورت علاقه به باردار شدن با پزشک مربوطه مشورت کنید.

به طور کلی دوره ی نقاهت ابدومینوپلاستی زمان بر و طولانی است و نیاز به صبر و حوصله، رعایت نکات مهم بعد از ابدومینوپلاستی به خصوص نحوه خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 21 میانگین: 3.6]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =