انتخاب برگه
دکتر پرنیا 4 جراحی صورت 4 جراحی پلاستیک و همه چیز درباره آن!
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی پلاستیک و همه چیز درباره آن!

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جهت ترمیم نقص های ایجاد شده، اگر پوست به اندازه کافی جهت بخیه ساده وجود نداشته باشد می توان از تکنیک های ساده مثل Z-plasty تا تکنیک های پیچیده مثل ترمیم با فلپ آزاد استفاده کرد . در مواردی که ضایعه ای روی پوست وجود دارد و نیاز به اکسیزیون است توجه به خطوط طبیعی چین و چروک بدن مهم است .

بهتر است برش هایی که روی مناطق مهم بدن مثل صورت انجام می شود، منطبق بر خطوط استاندارد برش باشد تا کمترین اثر باقی بماند . در مناطق دارای تحرک مثل ممفاصل باید برش عمود بر مفصل نباشد .

در ابتدا چند نمونه از جراحی پلاستیک، در زمینه های مختلف که توسط فوق تخصص جراح پلاستیک صورت گرفته است، مشاهده نمایید تا از گستردده بودن این شاخه بیشتر آشنا شوید. جراحی پلاستیک کاربرد های مختلفی دارد که به روش های گوناگون صورت می گیرد .

عوامل موثر در ترمیم پوست

لاکتات، اکسیژن، فاکتورهای رصد ، ویتامین ها

گرافت ها

منظور برداشتن پوست از جایی که عمدتا ران و پشت است جهت پر کردن نقص پوستی در منطقه دیگر ، بر حسب ضخامت انواع مختلفی دارد :

Split thicknes: شامل اپیدرم است و مقدار کمی درم

Full thichness: شامل اپیدرم و تمام ضخامت درم است . بافت زیرجلدی به دقت از سطح عمقی برداشته می شود .

Full thicknes: با برش جراحی انجام می شود . در مورد گرافت های Split thicknes از وسیله ای به نام درماتوم استفاده می شود . گرافت در 48 ساعت اول با انتشار ساده پلاسما تغذیه می کند و پس از 48 ساعت عروق ریز در آن شکل می گیرد و در نهایت به بستر زیرین می چسبد .

Flap

گرافت پایه عروقی ندارد اما Flap دارای پایه عروقی است. فلپ می تواند پدیکوله باشد یعنی پایه عروقی آن حفظ شود مثل فلپ عضله یکتورالیس یا اینکه می تواند پایه عروقی آن قطع و سپس مجددا آناستوموز شود . که به این نوع Free Flap گفته می شود.

Tissue Expander

گاهی جهت افزایش پوست ، این وسایل را زیر پوست قرار می دهند و به مرور زمان آن را با سرم پر می کنند. با بزرگ شدن وسیله ، به مرور زمان پوست نیز کشیده می شود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر رفیع پرنیا فوق تخصص پلاستیک  شماره 02188879877 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

مناطق پر مخاطره بدن برای جراحی پلاستیک

در مواردی که گوش دچار پارگی شده است، هماتوم ها باید تخلیه شوند و پانسمان فشاری روی گوش قرار داده شود ( در هر سمت لاله گوش یک گاز قرار داده و توسط بخیه به گوش دوخته می شوند ) جهت بخیه ، قرار دادن شیار ها در امتداد هم ضروری است. در صورت نداشتن تجربه ، یا متخصص پلاستیک مشاوره نمایید.

لب ها: قرار دادن خط لب در یک امتداد بسیار مهم است. در صورت رعایت نکردن ، نتایج زیبایی بسیار نامطلوب دارد. در ضایعات بزرگ نیاز به ترمیم با فلپ ( مثل فلپ Abbe یا فبپ کارپانرزیک و … ) می باشد. دیفکت بیش از 1/3  لب را نمی توان به روش اولیه ترمیم کرد و فلپ لازم است .

پلک ها : تا 25 درصد نقص را می شود اولیه ترمیم کرد . در پلک پایینی ، در مدیال ترین نقطه مجرای اشکی قرار دارد و در صورت بخیه مجرا ، بیمار دچار اشک ریزش می شود .

کف دست: از چین دیستال کف دست تا دیستال انگشتان به این نام خوانده می شود. منظور از این نامگذاری ، لزوم سوچور این نواحی توسط جراحان مجرب است. ساختارهای تاندونی بسیار سطحی عبور می کنند و در صورت گیر کردن در Sutureها ، سبب دفرمیتی در انگشتان دست می شود .

اسکالپ: خونریزی اسکالپ می تواند مرگ آور باشد . در بدو ورود بیمار، با سوچورهای ممتد با نخ کلفت مثل نخ نایلون سعی در هموستاز کنید. در صورت داشتن استاپلر ف با تستاپلر خونریزی را متوقف کنید. دیفکت هایی که تا 4 سانتی متر باشند می توان به روش ترمیم اولیه با Sutue های قوی مثل (Smith-Jones) ترمیم کرد. دیفکت های بزرگتر، نیاز به ترمیم با فلپ دارد.

جدار قفسه سینه و شکم : حتمما طبق روش های گفته شده در تروما از عدم ورود تروما به حفره توراکس و پریتوئن اطمینان حاصل کنید.

عوارض نیازمند به مداخله در جراحی پلاستیک شایع

لیپوماتیک

استفاده از این روش نیز بسیار شایع بوده و با آن می توان درصد مناسبی از چربی ها را از بدن خارج نمود . برای در نظر گرفتن احتمالات خطر حتما پزشک را از جزئی ترین بیماری های خود آگاه سازید .

برای مشاهده یک نمونه انجام لیپوکاتیک توسط دکتر رفیع پرنیا، فوق تخصص جراح پلاستیک روی فیلم زیر کلیک نمایید.

 

ماموپلاستی

در مواردی که پروتز استفاده می شود، احتمال پارگی وجود دارد که با MRI تایید می شود . در مواردی پروتز های ژل سیلیکونی این احتمال بیشتر است .

بلفاروپلاستی

در این روش پوست شل شده دور پلک برداشته می شود . از عوارض مهم بعد عمل هماتوم است که اورزانس باید تخلیه شود .

برای آشنایی بیشتر از نحوه انجام بلفاروپلاستی توسط دکتر رفیع پرنیا فوق تخصص جراح پلاستیک روی ویدئو زیر کلیک نمایید.

Face Lift

پیوست شل شده صورت و گردن، با این پروسیجر کوتاه و مجددا فیکس می شود . چین و چروک پیشانی و غبغب با این روش برطرف می شود. از عوارض مهم بعد از عمل هماتوم است که باید اورزانس تخلیه شود .

لیپوساکشن

در مواردی که بیش از 5 لیتر چربی ساکشن می شود ، باید یک شب در بیمارستان بستری باشند و علائم حیاتی و U/O بررسی شوند.

کلام آخر

جراحی پلاستیک می تواند بهترین نتیجه را در عمل های ظاهری ارائه دهد این در صورتی است که در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید . انجام درمان های زیبایی حسایت های خاص خود را دارد که دقت و تبحر زیادی را می طلبد . برای مشاوره های بیشتر می توانید با فوق تخصص جراح پلاستیک تماس حاصل نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =