انتخاب برگه
دکتر پرنیا 4 لیپوساکشن 4 پیکرتراشی چیست؟
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

پیکرتراشی چیست؟

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

درباره پیکرتراشی چه میدانید؟ آیا تا بحال به این فکر کرده اید که اندام خود را به همان شکلی که دوست دارید تبدیل کنید؟

زیبایی و تناسب اندام همیشه یکی از دغدغه های اصلی انسان بوده است. به همین دلیل تلاش برای شکل دهی و اصلاح نقص های صورت و بدن، سابقه ای طولانی دارد. پیکرتراشی در واقع مجموعه اقداماتی است که برای رفع ایرادات بدن انجام می شود و میتوان با استفاده از آن، اندامی زیبا، متناسب و جذاب را به دست آورد.

آیا نمیتوان با ورزش و برنامه غذایی به اندام ایده آل رسید؟ 

آیا جراحی های پیکرتراشی عوارض خطرناک دارند؟

نتیجه پیکرتراشی دائمی است؟!

برای دستیابی به اطلاعات دقیق، معتبر و به روز پزشکی درباره جراحی پیکرتراشی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. ما به تمامی سوالات و ابهامات پاسخ داده ایم.

جراحی پیکرتراشی یا بادی کانتورینگ

کانتورینگ بدن یا پیکرتراشی یک روش پزشکی جراحی است که هدف آن تغییر شکل ناحیه ای از بدن است که ممکن است شامل ویژگی های زیر باشد:

 • افتادگی پوست یا پوست اضافه
 • وجود چربی های مقاوم و قدیمی که در بخش هایی از بدن انباشته شده اند.

با استفاده از روش های مختلف پیکرتراشی، میتوان قسمت های مختلف بدن را تغییر شکل داد و یا آن ها را کانتور نمود. پیکرتراشی معمولا به کاهش وزن کمک نمی کند. در عوض، برای فرم دهی بدن گزینه ای موثر و مناسب است و نواحی خاصی که روش های معمول از بین بردن چربی برای آنها مؤثر نیست را به شکل ایده آل و دلخواه تبدیل خواهد کرد. علاوه بر این، بعضی تغییرات مثل بارداری و زایمان و یا نوسانات وزنی، باعث افتادگی و آویزان شدن پوست می شود. جراحی پیکرتراشی علاوه بر از بین بردن چربی های اضافه، این مشکل را نیز حل خواهد کرد.

آشنایی با انواع روش های پیکرتراشی

اقدامات مربوط به پیکرتراشی به طور کلی در دو طبقه اصلی قرار داده می شوند:

 • پیکرتراشی با روش های جراحی
 • پیکرتراشی  بدون جراحی 

به روش های غیر جراحی یا کم تهاجمی پیکرتراشی، لیپولیز گفته می شود. چندین روش برای انجام لیپولیز وجود دارد که در ادامه آن ها را بیشتر معرفی خواهیم کرد.

نتیجه حاصل از انجام روش های جراحی و روش های غیر جراحی متفاوت هستند و هرکدام را باید در موقعیت مناسب مورد استفاده قرار داد تا بتوان بهترین نتیجه را مطابق با درخواست زیباجویان به وجود آورد.

پیکرتراشی با روش جراحی

روش های جراحی پیکرتراشی، برای حذف بافت های چربی اضافی، حذف قسمت های از پوست که به دلیل از دست رفتن حالت کشسانی طبیعی شل و آویزان شده اند و همچنین لیفت کردن بافت هایی که دچار افتادگی هستند، انجام می شوند.

به عنوان مثال جراحی ابدومینوپلاستی برای زیبایی شکم و یا جراحی ماستوپکسی برای لیفت سینه، از جمله جراحی های پیکرتراشی بسیار پرطرفدار هستند.

پیکرتراشی بدون جراحی

روش های  غیر جراحی و یا کم تهاجمی پیکرتراشی، شامل روش هایی هستند که چربی را از نواحی مختلف بدن تخلیه میکنند. در بعضی از این روش ها، چربی های خارج شده  را می توان به قسمت هایی از بدن که نیاز به حجم بیشتر یا فرم دهی دارند، تزریق نمود.

برای مثال: چربی هایی که توسط لیپوماتیک شکم و پهلو تخلیه می شوند را میتوان با ترنسفر چربی به باسن تزریق کرد تا اصطلاحا فرم ساعت شنی در بدن ایجاد شود. 

در بسیاری از موارد پیکرتراشی، با توجه به درخواستی که زیباجو دارد و همچنین بررسی و آنالیز کامل وضعیت فعلی او، ممکن است جراح فوق تخصص پلاستیک روش های جراحی را همزمان با روش های غیر جراحی انجام دهد.

پیکرتراشی با دستگاه پال PAL

یکی از جدیدترین روش های پیکر تراشی، لاغری با دستگاه پال (power assisted liposuction) می باشد که ساخت شرکت میکرو ال امریکا است. دارای دو مرحله: دو حرکت طولی و دو حرکت عرضی است کع با این حرکات می تواند سلول های چربی را آزاد کند . با قدرت و نفوذی که در بدن دارد می تواند تمام ناهمواری ها و مشکلاتی که از جراحی های قبلی باقی مانده را برطرف کند. این روش بدون برش انجام می شود و تنها با ایجاد چند سوراخ کوچک به محل مورد نظر دسترسی پیدا می کند. نیاز به بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی می توان این جراحی را انجام داد.

مزیت دستگاه پال

از مزایای این دستگاه اینست که می توان میله کانولا ( سر دستگاه ) را می توان در هر جهتی چرخاند به همین دلیل در بدن سوراخ زیادی ایجاد نمی شود و تنها با ایجاد دو سوراخ می توان اکثر قسمت ها را ساکشن کرد . کانولای پال به گونه ای طراحی شده است که کمترین تعداد سوراخ روی پوست ایجاد می شود. پال با دقت بالایی حرکت لرزشی را به سر کانولا ارسال می کند که باعث می شود چربی از اتصالات پوست کنده شود و به راحتی خارج شود. دوره نقاهت و بهبودی بعد از جراحی بسیار کوتاه است و فرد بعد از چند ساعت استراحت می تواند به کار روزمره خود بازگردد .

افرادی که با رژیم غذایی و ورزش نمی توانند لاغر کنند ، کاندید مناسبی برای پیکرتراشی با دستگاه پال هستند.

00:30
truncate dir-rtl

پیکر تراشی با دستگاه پال

پیکرتراشی در چه قسمت هایی از بدن قابل انجام است؟

همانطور که میدانید تعداد افرادی که دارای چاقی های موضعی یا مقداری اضافه وزن هستند، کم نیست! گاهی اوقات، چربی های موضعی در برابر روش های مختلف لاغری مثل رژیم غذایی و یا ورزش، مقاومت به خرج داده و از بین نمی روند. البته نتیجه گرفتن از این روش ها، مستلزم انجام مرتب آن ها در طولانی مدت است؛ شاید به همین دلیل بیشتر افراد در میانه راه ناامید می شوند و ان ها را رها میکنند. علاوه بر این، افرادی هستند که به دلیل سایر مشکلات، نمی توانند رژیم بگیرند یا ورزش کنند. مثل: افرادی که دچار اختلالات گوارشی هستند.

پیکرتراشی در حقیقت، راهی برای تحقق خواسته ی داشتن اندام زیبا و جذاب است . گزینه های جراحی پیکرتراشی می توانند پوست اضافی را حذف کنند تا پوست صاف و جوان تر به نظر برسد. چنین روش هایی برای درمان شل شدگی پوست، افتادگی و یا چین و چروک های ناشی از افزایش سن و سایر تغییرات بدن در طول زمان، بسیار موثر و نتیجه بخش هستند.

پیکرتراشی در بیشتر نواحی بدن قابل انجام است؛ با این حال متداول ترین قسمت هایی که هدف پیکرتراشی واقع می شوند، موارد زیر هستند:

 • بازو ها
 • پشت 
 • شکم و پهلو
 • باسن
 • ران ها
 • گردن و چانه

برای دیدن نمونه کار پیکرتراشی روی گالری تصاویر کلیک کنید

بهترین روش پیکرتراشی

پرتکرار ترین سوالی که از سمت زیباجویان مطرح می شود، این است که: کدام روش پیکرتراشی بهتر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، با توجه به اینکه شکل و وضعیت هر بدن منحصر به فرد است و هر شخص درخواست متفاوتی از پیکرتراشی دارد، نمی توان یک روش را به عنوان بهترین روش روش پیکرتراشی معرفی کرد؛ زیرار بهترین هر فرد با دیگری فرق خواهد داشت.

اما بهترین روشی که جراح شما می تواند برای شما در نظر بگیرد، باید دارای شاخصه های زیر باشد:

 • پاسخگوی نیاز و درخواست شما از جراحی پیکرتراشی باشد.
 • با توجه به شرایط سلامتی و جسمانی شما، برایتان امن باشد.
 • کمترین عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد.
 • دوران نقاهت آن کوتاه مدت باشد.

در نهایت بیان این نکته خالی از لطف نیست که پیکرتراشی با پال ایمن تر از سایر روش های پیکرترشی می باشد و عوارض کمتری دارد. پال 30 درصد چربی بیشتری تخلیه می کند.همچنین تورم و کبودی کمتری به جا می گذارد. بنابراین دوره بهبودی کوتاه تری دارد. با این وجود قبل از هر اقدامی باید به جراح فوق تخصص پلاستیک کراجعه کرده و مشاوره تخصصی منحصر به خود را دریافت کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =